Facebook

LinkedIn

Copyright 2019 Limon Kreatif.
Tüm Hakları Saklıdır.

8:30 - 18.30

Çalışma Saatlerimiz Hafta İçi

0 (216) 464 68 11

Bir Telefon Kadar Yakındayız

Facebook

Twitter

Menu
 

Bireysel Ve Toplu İş Hukuku

Bireysel Ve Toplu İş Hukuku

a

İş Hukuku ve Tarihi

18. yüzyılda sanayi devrimine geçiş dönemi, iş hukukunun önemli bir noktaya gelmesinde büyük bir etken sahibi olmuştur. Sanayi Devrimi’nin öne çıktığı dönemlerde işçi sınıfı birçok anayasal hakka sahip değildi. Bunun dışında oldukça düşük ücretlere ve berbat çalışma koşullarına sahipti.. kalabalık bir topluluk olan işçi sınıfı Sanayi Devrimi’nin başlangıcıyla birlikte hakları konusunda bilinçlenmeye başladı. Bu büyük oalydan sonra iş hukuku kavramı ortaya çıktı, gün geçtikçe haklar ve gereklilikler daha bilinir  bir hale geldi.

İş Hukuku

 

İş hukuku, kendi içinde  ikiye ayrılır. ulusal ortamda yaşanan değişme ve gelişmelerden doğal oalrak hukuk da etkilenmektedir. Bu nedenle her beklentiye cevap verebilmek, belirsiz bir konu kalmaması bakımından iş hukuku da iş dünyasının gelişmelerinden uzak kalamamıştır. Küçük işletmeler ve büyük işletmelerin yapılanması birbirinden farklı olduğundan doalyı bu iki alan farklı tanımlanmış ve bu konuda somut kanun maddeleri ortaya çıkmıştır.

Bireysel İş Hukuku

 

Bireysel iş hukuku, işçi ve işveren arasında bulunan sözleşmelerden kaynaklı uyuşmazlıkları gündeme alır. İşçi ve işveren arasındaki kişisel iş ilişkisini konu alır.

Toplu İş Hukuku

 

Toplu iş hukuku, Bir çok işçi çalıştıran büyük ölçekli işletmelerin sendikalar aracılığıyla temsil edilmesidir. Toplu iş hukukunda çalışan kişilerin birlikte hareket etmeleri hak kayıplarını en düşük seviyede tutar. Bunun dışında toplu grev gibi çözüm yollarını da barındırmaktadır.

İşçi ve İşverenin Yükümlülükleri Neler?

 

İş hukuku 2 tarafıda olabildiğince eşit derecede korumaya çalışmaktadır. işçi sınıfının korunması ve işveren sınıfının sorumlulukları kanunda çok açık bir şekilde belirtilmiştir. İşçinin ve işverenin karşılıklı olarak yerine getirmek zorunda oldukları yükümlülükler vardır. En önemli iki husus ise İşçi sınıfının iş görme ve işveren sınıfının düzenli ödeme yapması hususudur.

Etiketler:

Yorum Bulunamadı

Yorum Yapın

 

Değerli Müvekkillerimiz ve İş Ortaklarımız,

 

Eke&Şimşek Uluslararası Hukuk Bürosu olarak sizin ve sevdiklerinizin sağlığı en önemli önceliğimizdir.

 

Bu nedenle mümkün olduğunca evde kalmanızı öneriyoruz. Ancak zorunlu durumlarda dava, icra ve sözleşmeleriniz ile danışmanlık hizmeti almak istemeniz halinde ve işlerinizin güvenle devam edebilmesi amacıyla gerekli hukuki servisin, ihtiyaçlarınız doğrultusunda ve talepleriniz dahilinde sürdürülebilmesi bakımından, sizlerin ve çalışanlarımızın sağlığını düşünerek, aynı anda kısıtlı sayıda müvekkillerimizi kabul edecek şekilde randevulu olarak hizmet vermeye devam edeceğiz.

 

Hukuk Büromuzda dezenfeksiyon başta olmak üzere gerekli tüm önlemleri almaktayız.

 

Mevcut dava ve icra takipleri ile her türlü hukuki sorunun çözümü konusunda,Uyap üzerinden sıkı bir şekilde kontrollü olarak adliyede görülmesi gerekli işlemlerimiz aksamadan yürütülmektedir.

 

Hukuksal servis ve danışmanlık almak istemeniz halinde; lütfen www.ekesimsek.com internet sitemizden yahut info@ekesimsek.com, mail adresimizden randevu almayı unutmayınız!

 

Eke&Şimşek Uluslararası Hukuk Bürosu olarak sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 

Av. Suat ŞİMŞEK